Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Yapımına Göre Pota Çeşitleri

Basketbol potası tek olarak bilinse de aslında basket potası çeşitleri çok fazladır. Sabit ve değişmeyen şey, pota çemberinin çapıdır. Pota, komple bir tanım olup, çember, file ve bunların monte edildiği panodan oluşur. Bu panoya panya denir. Basketbol sporunda kullanıma göre değişkenlik gösteren ve içinde kategorilere ayrılan bir çok pota çeşidi mevcuttur.

Çeşitlilik; imalatta kullanılan malzemeye, bu malzemenin kalınlığına, potanın montaj şekline göre değişir.Tek, dört ayaklı veya direkli olarak tabir edilen potalar, seyyar, antrenman tipi, cam panyalı, nba tip, yükeklik ayarlı, motorlu, tavana ve duvara monte edilen bir çok basket potası türü günümüzde üretilmektedir.

Tek Direkli Potalar : Yere sabitlenen bu türlerde sadece panyalar değişir. Ayrıca önlü arkalı ya da 3’lü gruplu şekilde de imal edilebilmektedirler.

4 Ayaklı Potalar : Yere sabitlenen yada tekerlekli olup hareket ettirilebilen çeşitleri vardır. Bunlar içinde yükseklik ayarlı olanlar sıkça kullanılır. Ayrıca koruma minderi de eklenebilir.

Duvara Monte PotaDuvara Monte Pota : Duvar mesafesinin az olduğu yerlerde, oyun alanından da tasarruf etmek amacıyla, bir ya da birden çok boruyla duvara sabitlenen çeşittir. Yükseklik ayarlı olanı da vardır. Sokak basketbolunda da kullanılır.

Tavana Monte Pota : Kapalı spor salonlarında kullanılır. Tavan yüksekliğinin az olduğu mekanlarda kullanılan, tavana monte edilen boru ya da hareketli bir sistemle sarkıtılmış gibi duran tiplerdir.

Seyyar Pota : Antrenman amaçlı kullanılan, her yere hareket ettirilebilen, genellikle 4 ayaklı basit yapımlı potalardır. Tek ayaklı olanların tabanında ise kum ya da su ile doldurulan plastik bir depo vardır.

NBA Tipi Pota

NBA Tip Pota : Elektrikli, hidrolik, katlanabilir, projeksiyonlu potalardır. NBA maçlarında kullanıldığı için bu isim verilmiştir.

Panya : Çemberin bağlı olduğu düz panodur. 90 x 120 ya da 105 x 180 cm ebatlı panolardır. 90’a 120 cm olanları antrenmanlarda, 105’e 180 cm olanları ise resmi müsabakalarda kullanılan nizami ölçülerdir. Cam, mdf ya da fiberglasstan üretilir. Cam modelleri 10, 15 ve 20 mm kalınlığındadır.

Katlanabilir Pota : Duvara monte edilen, genellikle oyun ve antrenman amaçlı olan, minimum ölçülerde yapılan, ortadan katlanabilen çeşittir.

 
Basketbol Potası
Üye Girişi
Kayıt olun Web sitemizden haberdar olmak için üye olun.
17 Ağustos 2017 - 05:43
Seo
Seo Fiyatları

Basketbol Saha Yapımı
Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Kampanyaları görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Sıkça Sorulan Sorular
Basketbol Potası Neye Göre Seçilir?Basketbol Potası Neye Göre Seçilir?Basketbol potası çeşitleri, oynanan yerin ve kategorinin şekline göre değişebilir...
Sokak Basketbolunda Tercih Edilen PotaSokak Basketbolunda Tercih Edilen PotaSokak basketbolu, streetball olarak ifade edilen, Amerika’da doğmuş, oyun olarak başlamış...
Okullarda Hangi Tür Potalar KullanılmalıdırOkullarda Hangi Tür Potalar KullanılmalıdırOkullarda kullanılan basketbol potaları, yere göre değişmektedir. Bir okulun...
Son Yorumlar
  • suayip
    izmir karen spor firmasından aldığımız NBA tipi potalar çok güzel olmuş yetkilisi Tür... Devamı
  • NURULLAH GONCA
    duvara montaj pota çifti 2250 tl. Devamı
Anket
Basketbolda potaya asılarak sayı yapılan harekete ne ad verilir?
 
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 5 konuk çevrimiçi

Fotoğrafçılık Kursu

Çember
Çember
Potada, panyaya monte edilmiş olan, basket topunun içinden geçmesiyle sayı kazanılan, 45 cm çapında, uçlarına file ağ takılan basketbol ekipmanıdır.
Pota Diregi
Pota Diregi
Metal ya da sert plastik profilden imal edilen, tek veya dört ayaklı, ucu potanın panyasına monte edilmiş, farklı uzunluk ve şekillerde olan malzemedir.
File
File
Örülmüş kumaş parçasından üretilen, pota çemberinin alt kısmında bulunan kancalara takılan, basket topunun çember içinden savrulmadan geçmesini sağlayan ağdır.
Panya
Panya
Çemberin bağlı olduğu düz panodur. 90 x 120 ya da 105 x 180 cm ebatlı panolardır. Cam, mdf ya da fiberglasstan üretilir. Cam modelleri 10, 15 ve 20 mm kalınlığındadır.
Smaç
Smaç
Basketbol sporunda, oyuncunun top elindeyken potaya doğru zıplayarak, topu çemberin içine bırakırken, çemberde kısa süre asılı kalarak sayı yapmasına denir.
Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Basketbol Potaları © 2013 - 2015
Türkiye'nin En İyi Basketbol Potaları