Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Potaların Yüksekliği

Basketbol sporundaki temel kurallardan birisi de oyun alanı ölçüleridir. Bunların başında da pota gelir. Nizami pota yüksekliği, çember yüksekliğidir. Topun geçtiği çember, yerden 3 metre 5 santim mesafede olmalıdır. Çeşitleri bakımından panyalar, ister tavandan sarkıtılmış olsun, ister duvara monte olsun her şekilde yükseklikleri aynıdır. FIBA (Uluslararası Basketbol Federasyonları Birliği) onaylı potaların ölçüleri standarttır. Çember çapı 45 cm, panyalar 105 x 180 cm’dir.

basketbol-pota-yuksekligi

 
Basketbol Potası
Üye Girişi
Kayıt olun Web sitemizden haberdar olmak için üye olun.
17 Ağustos 2017 - 05:42
Seo
Seo Fiyatları

Basketbol Saha Yapımı
Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Kampanyaları görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Sıkça Sorulan Sorular
Basketbol Potası Neye Göre Seçilir?Basketbol Potası Neye Göre Seçilir?Basketbol potası çeşitleri, oynanan yerin ve kategorinin şekline göre değişebilir...
Sokak Basketbolunda Tercih Edilen PotaSokak Basketbolunda Tercih Edilen PotaSokak basketbolu, streetball olarak ifade edilen, Amerika’da doğmuş, oyun olarak başlamış...
Okullarda Hangi Tür Potalar KullanılmalıdırOkullarda Hangi Tür Potalar KullanılmalıdırOkullarda kullanılan basketbol potaları, yere göre değişmektedir. Bir okulun...
Son Yorumlar
  • suayip
    izmir karen spor firmasından aldığımız NBA tipi potalar çok güzel olmuş yetkilisi Tür... Devamı
  • NURULLAH GONCA
    duvara montaj pota çifti 2250 tl. Devamı
Anket
Basketbolda potaya asılarak sayı yapılan harekete ne ad verilir?
 
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 3 konuk çevrimiçi

Fotoğrafçılık Kursu

Çember
Çember
Potada, panyaya monte edilmiş olan, basket topunun içinden geçmesiyle sayı kazanılan, 45 cm çapında, uçlarına file ağ takılan basketbol ekipmanıdır.
Pota Diregi
Pota Diregi
Metal ya da sert plastik profilden imal edilen, tek veya dört ayaklı, ucu potanın panyasına monte edilmiş, farklı uzunluk ve şekillerde olan malzemedir.
File
File
Örülmüş kumaş parçasından üretilen, pota çemberinin alt kısmında bulunan kancalara takılan, basket topunun çember içinden savrulmadan geçmesini sağlayan ağdır.
Panya
Panya
Çemberin bağlı olduğu düz panodur. 90 x 120 ya da 105 x 180 cm ebatlı panolardır. Cam, mdf ya da fiberglasstan üretilir. Cam modelleri 10, 15 ve 20 mm kalınlığındadır.
Smaç
Smaç
Basketbol sporunda, oyuncunun top elindeyken potaya doğru zıplayarak, topu çemberin içine bırakırken, çemberde kısa süre asılı kalarak sayı yapmasına denir.
Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Basketbol Potaları © 2013 - 2015
Türkiye'nin En İyi Basketbol Potaları